A tökéletes időzítésen múlik gyakran a siker. A kronobiológusok, az emberi szervezet belső órájának kutatói már régóta tudják, hogy megfelelő időpontban könnyebb a tanulás, javul a teljesítőképesség, sőt, még a kozmetikumok hatása is jobb.Egyszer jobban megy a munka, máskor meg rosszabbul. Nyúzottak vagyunk esténként, és rettegünk a fogorvostól. De nem minden napszakban. Biológiai óránk ugyanis pontosan tudja, mikor mit kíván a szervezet, és melyek azok a dolgok, amiket elutasít. S nem csak egy-egy napnak, hanem az egész évnek megvan a saját ritmusa. FogászatPróbáljuk meg déltájban kezeltetni magunkat, mert egy és három óra között tűrjük legjobban a fájdalmat. A délben bevett fájdalomcsillapítók hatása a leghosszabb. MunkaNaponta kétszer vagyunk igazán eredményesek: reggel kilencig és délután négy után. Jó a teljesítőképesség tíz és tizenkét óra között is. Ekkor születnek a legjobb ötletek, elhatározások, döntések. Munka szempontjából legrosszabb az ebéd utáni időszak, egy és három között szinte senki sincs igazán formában. ÁllásváltoztatásHa lehet, várjunk őszig. Októberben jelennek meg az állásajánlatok a legnagyobb számban, hiszen az esztendő végével sokan abbahagyják a munkát. Ősszel-télen könnyebb is új helyre beilleszkedni. Ha állást keresünk, ne adjunk fel hirdetést januárban vagy a nyári hónapokban: az érdekeltek közül túl sokan vannak szabadságon. SzülésLegjobb tavasszal. Az ütemezés nem mindig könnyű, de vegyük figyelembe, hogy a téli hónapokban könnyebb kihordani a terhességet, mint a nyári hőségben. És ha a baba tavasszal születik, mindjárt ki lehet vinni a friss levegőre - nem pedig száraz levegőjű lakásban kell megkezdeni az influenza vírusok elleni küzdelmet. FogyókúraÁprilistól kezdve igazán eredményes. Télen ne kezdjünk bele. Könnyebben megfázunk, jobban szenvedünk a hidegtől, csak rosszabbul fogjuk érezni magunkat. Tavasszal könnyebb lemondani a kedvenc süteményről. A testsúly alakulása szempontjából sem közömbös, ha napsütésben, friss levegőn, egy-egy sétával kárpótoljuk magunkat.
Tanulás Korán a jó, mindjárt reggeli után. Legjobb nyolc órakor, tiszta fejjel, kipihenten nekiülni az anyagnak. Este már csak ismételni szabad a reggel elsajátítottakat. Az éjszakai órákban jóval több időt kell szánni a tanulásra, és az eredmény is bizonytalanabb.
Vérvétel Reggel, a napi hajsza előtt ajánlatos. Nemcsak azért, mert a laboratóriumok is arra álltak rá, hogy korán jutnak vizsgálandó anyaghoz. Hanem mert a stressz nagy hatással van az értékek alakulására, és megbízhatatlanná teheti az eredményeket. A védőoltások beadására is a reggeli órák a legalkalmasabbak. Kevesebb és enyhébb mellékhatással (például láz, bőrduzzanat) lehet számolni.
Cipővásárlás Késő délután vagy este kerítsünk rá sort. Nyilván kevesebben vannak az üzletekben közvetlenül ebéd után, mint a délelőtti vagy a kora esti órákban. Aki azonban nem akarja, hogy hólyagokat szüljön lábára az új cipő, mégis csak estefelé menjen vásárolni, amikor - a napi terhelés következtében - duzzadtabb, szélesebb, sőt hosszabb is a lába, mint az éjszakai pihenés után.
Autózás Éjjel veszélyesebb. Különösen az éjféltől hajnali négy óráig terjedő időszakot kerüljük. Ilyenkor legrosszabb a teljesítőképesség, legalacsonyabb a vérnyomás, legbizonytalanabb a reakciókészség, ilyenkor tudunk legkevésbé összpontosítani. Hajnaltól lassan javul a helyzet, mert növekedni kezd a szervezet adrenalin szintje. Legbiztonságosabb reggel nyolc és tíz, illetve délután három és este nyolc óra között a vezetés.
Evés-ivás Este jobb óvatosnak lenni. A kiadós reggeli javítja a közérzetet - és nem növeli a testsúlyt, mert az elfogyasztott szénhidrátokból energia lesz, ami kell a szervezetnek a nap folyamán. Este kilenc után már más a helyzet. A bőséges vacsora viszont könnyen átalakul elraktározódó zsiradékká. Délután, a napi munka végeztével csökken az adrenalintermelés, mérséklődnek a feszültségek, ilyenkor árt legkevésbé egy-egy pohár sör vagy bor.
Szerelem Reggel gyönyörűség, este élvezet. Ébredés után kezd növekedni a szervezet hormontermelése, férfiaknál a tesztoszteron, nőknél az ösztrogén vérszintje emelkedik meg. A nemi szervek vérellátása bőségesebb - a szervezet felkészül a szeretkezésre. Esténként az ember elengedi magát, nő benne a másik nem iránti érdeklődés. Ha a körülmények kedvezőek, a bőr érzékenyebben reagál a simogatásra, minden gyengéd érintésre - egyszóval a helyzet ismét alkalmas a szexuális örömszerzésre.
Kozmetika Az esti órákra a bőr már sokat veszít nedvességtartalmából, a pórusok kitágulnak, a kenőcsök-krémek hatóanyagi könnyebben fejtik ki hatásukat, és ez a hatás az éjszakai órák alatt is érvényesülhet. Arcpakolást a kora esti órákban legjobb föltenni. A kezelés hatására a nap folyamán igénybe vett bőr regenerálódik, enyhül a feszessége, a tisztító és tápláló anyagok eredményesen tudják kifejteni hatásukat. |