Szégyen a futás, de hasznos
Az utóbbi években a szabadidős sportok terjedésével a futás is egyre népszerűbb. Mind többen és többen mozognak, járnak futni, úszni. A Margit-sziget bejáratához gyakran lehetne kitenni a "MEGTELT" táblát. Elszánt kocogók, futók, biciklisek róják a köröket a Duna partján. Annak ellenére, hogy egyszerű sportnak tűnik, a futás kapcsán mégis sok kérdés merül fel.
Mikor, hol és miben fussunk? A legfontosabb a jó cipő megválasztása, főleg azoknak, akik csak betonon, aszfaltos úton tudnak futni. A kemény talaj ugyanis nagy megterhelést jelent a boka és térd izületei számára. Válasszunk kényelmes ruhát, mely nem akadályozza a mozgást. A városi futók számára a reggeli futás előnyösebb, mert ilyenkor a levegő tisztább. Sose fussunk a déli kánikula idején, ezt a szív és a tüdő ugyanis nem veszi jó néven.
Hogyan kezdjünk hozzá? Ne reménykedjünk abban, hogy első alkalommal több kilométert tudunk majd futva megtenni. Kezdjük lassú kocogással. Alkattól, általános erőnléttől függően válasszuk meg a futás idejét, de ajánlott a legalább harminc perces edzésidő. Heti rendünkbe minimum három edzést iktassunk be, különben nem sok eredmény várható. Kezdőknek érdemes olyan párral futni, aki már gyakorlottabb és tapasztaltabb. Az egészséges versenyszellem átlendíthet a kezdeti nehézségeken, így valószínűbb, hogy nem adjuk fel már az első hét után.
Mit várhatunk a futástól? A futás erősíti a vádli, a comb első és hátsó, valamint a far izmait. Javítja, fokozza a tüdő munkáját, a vérkeringést, így jótékony hatással van a szervek és az agy működésére, valamint az anyagcserére. Természetesen - mint minden mozgás - a futás is fogyaszt, de mindenki alkatától függően érhet el más-más eredményt.
|