Még csak kísérleti stádiumában van az a robot, melyet a bristoli West England Egyetemen Chris Melhuish robot szakértő és csapata fejlesztett ki, működési elvét tekintve azonban mindenképpen a jövőbe mutató találmányról beszélhetünk.
Miben áll az apró szerkezet újdonsága? Elsősorban abban, hogy az EcoBot II névre keresztelt robot "önfenntartó". Legalábbis annak szánták megalkotói. Üzemanyagául elektromos áramot használ, aminek megtermelésére � egyedülállóan a robotok világában � önmaga képes. Reaktorcellájában foglyul ejtett legyek külső burkát képező poliszaharidban (kitin) található cukrot alakít villamos energiává. Ez ugyan nem az első kísérlet arra, hogy hasonló szerves anyagokból nyert energia működtessen gépezetet, működőképességét tekintve azonban az EcoBot II-é az elsőség. Korábbi társai esetében ugyanis az alkotók tevékenységét nem koronázta siker. Az EcoBot II azonban működik, bár jelenlegi stádiumában még nem képes a nyersanyag (légy) pótlására, azt a kutatók végzik helyette. Igaz ugyan, hogy kevéssel is beéri: 8 bögöly 5 napi "túrára" volt elegendő számára. Távolságban mérve ez nem világrengető, mivel a szerkezet utazósebessége óránként hozzávetőlegesen 10 centiméter.
A robot erőssége tehát nem a sebességben keresendő. Arra szánták, hogy ember számára nehezen megközelíthető vagy veszélyes terepen önállóan boldoguljon, s a felkutatott területről rádiósugarak segítségével információkat közvetítsen a bázisán tartózkodó kutatóknak. A jövőben a cél érdekében légyfogó eszközzel is kiegészül majd, azonban ennek súlyos ára van. A csaliként használt szagos anyagot ugyanis emberi ürülékből nyerik. A csapdába ejtett legyek aztán a reaktorcellákba kerülnek, ahol nyers szennyvíz-iszapban tenyésző baktériumok áldozatává válnak. A baktériumok enzimei képesek a kitin cukormolekuláinak a lebontására, s a folyamat során elektronokat bocsátanak ki.
A jövőre nézve már csak néhány apróság vetődik fel: - hogyan történik majd a csali pótlása? (hiszen ennek hiányában nem beszélhetünk teljes önfenntartásról...) - mit szól majd az állatkínzás e mesteri formájához Brigitte Bardot? Esetleg örökbe fogad néhány ezer legyet, megmentve őket a kegyetlen szerkezettől?
|